pondělí 29. června 2015

MD - Svědkyně

Minulý víkend jsem byla podruhé v životě za svědka na svatbě. Byla to svatba mé nejlepší kamarádky a byla nádherná. Svatba i nevěsta :-)
Jiná kamarádka se mě potom ptala, co to vlastně znamená jít za svědka. Jít za svědka ženichovi znamená před obřadem chvíli pohlídat prstýnky, během obřadu se podepsat a po obřadu se opít s ženichem. Být svědkyní nevěsty je něco úplně jiného. Přejete si, aby si vaše kamarádka svůj den užila, neměla s ničím starosti a všechno bez problémů klapalo.

Měsíce dopředu jí pomáháte vybírat svatební šaty. Týdny před svatbou s ní konzultujete svůj vlastní outfit. A když už máte tohle všechno vyřešené, zjišťujete, jestli máte chystat nějaký program. Na svatbu přijíždíte mezi prvními s ještě mokrým lakem na nehtech, protože jste naivně doufaly, že budete mít ráno dost času na přípravy. Hned ve dveřích dostáváte panáka slivovice a nervozita se jako mávnutím kouzelného proutku rozplývá. Zatímco si upravujete poničené nehty, rozebíráte s nevěstou, kterak jste obě dopoledne nestíhaly. S maminkou nevěstu šněrujete do korzetu a utahujete a utahujete, abyste později složité šněrování povolovaly ve strachu, aby se nevěsta neudusila. Snažíte se ostatní svatebčany držet dál od pokoje, kde se nevěsta chystá, ale marně. Konečně všechny vypakujete, s obavami, abyste neponičily dokonalý účes, nasadíte nevěstě závoj a společně taky vyrážíte. Máte radost, že s ní můžete jet v nazdobeném autě (nevím, jestli je to pravidlem, ale já jsem to privilegium měla) a po cestě se smějete hloupostem. Posloucháte pokyny matrikářky a modlíte se, ať v těch úžasných nových botičkách nezakopnete a nespadnete, zatímco uklidňujete nevěstu, že ona určitě nezakopne. Spolu s druhým svědkem se podepisujete a potom zatlačujete slzičky dojetí, když mladá zpěvačka zpívá „Ave Maria“. Zatímco se ve velkém gratuluje, rozdělujete hostům okvětní lístky, držíc přitom několik obálek se svatebními přáními a taky nějaké ty dary.

Na hostině sedíte spolu s nebližší rodinou hned vedle nevěsty (a přijde vám zvláštní, že se bavíte, jako kdybyste spolu byly někde ve městě na sushi). Na záchod chodíte s nevěstou zásadně spolu. Ne proto, že holky musí na toalety chodit vždycky ve dvou, ale protože jí musíte pomáhat držet šaty :-) Přes nechápavé pohledy ostatních hostů necháváte nevěstě zahrát písničku, na kterou jste tančívaly v osmnácti na diskotéce. Odjíždíte mezi posledními, obtěžkáni výslužkou, kytičkou a botami, ve kterých už se opravdu nedalo vydržet. Nad ránem usínáte s úsměvem na rtech, šťastní, že se svatba vydařila, a víte, že stejně tak, jako jste tady dnes byly vy pro svoji nejlepší kamarádku, tak tady jednou bude taky ona pro vás.
Z.

Žádné komentáře:

Okomentovat