neděle 13. prosince 2015

MD - Nej vánoční...

I když se to podle počasí zatím moc nezdá a kvůli mé pracovní vytíženosti ani nemám moc času nad tím přemýšlet, opravdu už se blíží Vánoce. A protože jsou to nejkrásnější svátky v roce, rozhodla jsem se udělat malý článek na téma mých vánočních nej.

Film
Láska nebeská je asi naprostá klasika a nemohla bych ho nezmínit. Přemýšlela jsem, který z jednotlivých příběhů mám nejraději a nemůžu se rozhodnout. Můžu ale říct, že moje oblíbené části jsou hudební čísla. Tedy All you need is love na svatbě a potom All I want for Christmas na školní besídce.
Prázdniny s Kate Winslet a Cameron Diaz jsou pro mě, co se týče oblíbenosti, na stejné příčce jako Láska nebeská. Tenhle film mi připadá takový uklidňující a jako stvořený na to, abych se při světle žároviček na stromku zachumlala do teplé deky a při jeho sledování usrkávala horký čaj nebo svařené víno.
Vím, že Harry Potter a Ohnivý pohár není primárně vánoční film a vlastně ani nemá šťastný konec, ale miluju tu část, kdy je ples a všude jsou vánoční stromky a sníh.

Píseň
Pár let po sobě jsem si All I want for Christmas od Mariah Carey dávala před Vánoci jako vyzváněcí melodii. A kupodivu se mi nikdy neoposlouchala. Takovou následnicí Mariah mi připadá Ariana Grande a její loňská Santa tell me. Přiznám se, že jsem si ji několikrát pouštěla už na podzim. Vánoční čas od Nightwork milujeme s mamkou. Pokaždé se u videoklipu smějeme a moje nejoblíbenější část je ta, kde kluci rapují v kostýmech Třech králů.

Aktivita
Upřímně je mojí nejoblíbenější vánoční aktivitou nicnedělání. Na to se těším celý rok. Ačkoliv je pravda, že po pár dnech už začínám mít válení plné zuby a těším se, až zase začnu být víc aktivní. Jinak mám ráda hlavně ty aktivity, co předcházejí svátkům. Baví mě psát přání a zdobit stromeček. Jsem hrozná puntičkářka a nejraději bych, aby na stromečku bylo všechno dokonale symetrické. Jen nevím, jak to bude vypadat letos s kotětem. Trošku se obávám, že ozdoby mu neodolají a všichni budeme doufat, že na zemi neskončí celý stromek.

Když jsme poprvé dělali vlastní PFku


Koleda
Nad tímhle jsem se musela opravdu zamyslet, protože mě okamžitě nic nenapadlo. Ale když bych si měla vybrat, tak asi Tichá noc a Štědrej večer nastal. Druhou zmíněnou jsme zpívávali ve sboru, kam jsem chodila od šesté do deváté třídy, a vždycky se mi hrozně líbilo, jak jsme ji zpívali dvojhlasně.

Pohádka
Z těch starých, vysílaných každý rok to budou asi Tři oříšky pro Popelku, kde je pro mě památná věta „Ten lehkomyslník!“. Potom taky Princezna se zlatou hvězdou na čele. Taky nádherná, pozitivní pohádka, kde mě navíc fascinuje, jak je celá ve verších.
Z modernějších pohádek bych vyzdvihla Anděl páně a Peklo s princeznou. V obou hraje několik mých oblíbených herců a líbí se mi jejich humor.

Jídlo/Pití
Tradiční vánoční cukroví téměř nejím. Ne kvůli dietě, ale prostě mi nechutná. Za to bramborového salátu bych mohla sníst tunu! Ráda ho ochutnávám ve všech fázích přípravy. Ano, dokonce i když jsou na začátku jen uvařené brambory.
Co se týče pití, k Vánocům rozhodně patří svařák na vánočních trzích. I když lepší je samozřejmě ten, co si člověk udělá sám doma z dobrého vína. Ale ten trhový rozhodně taky nemůžu vynechat.


Tradice
Přestože cukroví nejím ani nepeču, už odmalička jezdím před Vánoci k babičce zdobit perníčky. Netvrdím, že naše perníky vypadají kdoví jak umělecky, ale jsou naše a jejich zdobení je pro mě jedna z nejdůležitějších a rozhodně nejpravidelnějších tradic.
Druhá věc, co dělám už několik let, vlastně vůbec není vánoční tradice. Je to taková naše rodinná tradice. Na Štědrý den si vždycky v poledne sníme polévku a po ní vyrazíme na procházku, zakončenou návštěvou Restaurace u Primů. Ona to vlastně ani tak není restaurace jako spíš opravdová hospoda, která má otevřeno dokonce i na Štědrý den. Nechodíme dovnitř mezi štamgasty s pivem, ale zůstaneme na zahrádce, kam si vyneseme láhev sektu, nivové koule a tlusté tyčinky. Díkybohu, že na Štědrý den obvykle bývá docela teplo :-) Takto posilnění se potom vracíme domů a chystáme se na štědrovečerní večeři.

Jaká jsou vaše vánoční nej?
Krásné svátky!
Z.

Žádné komentáře:

Okomentovat