pátek 5. února 2016

MD - Knihy, knihy, knihy

Moje první nejoblíbenější knížka byly Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Četli jsme ji na prvním stupni a mně se tak líbila, že mi ji naši museli koupit a já jsem ji přelouskla dřív, než jsme ji ve škole dočetli.
Můj první dívčí román Marek, já a Iveta od Jany Smetanové mi naši koupili cestou na dovolenou do Jeseníků. Vzpomínám, jak jsem ho na našem pokoji v penzionu zhltla jedním dechem a potom jsem ho četla ještě několikrát.
První dospělácká knížka, kterou jsem četla, byla Nebe nezná vyvolených od E. M. Remarquea. Tu jsem pro změnu četla na dovolené v Chorvatsku. Už si nepamatuju, jak jsem byla stará a vlastně ani moc o čem knížka byla. Vím jen, že se mi opravdu líbila. Vlastně bych si ji mohla přečíst znovu :-)
Moje první knižní série nebyl ani Harry Potter ani Twilight. Bylo to šest tenkých knížek Holky z internátu – Dvojčata od Enid Blytonové. Četly jsme je zaráz s kamarádkou Sandrou a hrozně jsme chtěly prožívat to, co dvojčata (aspoň já ano). Taky nás bavilo porovnávat, na které obálce jsou dvojčata nejhezčí :-)
Poprvé, kdy jsem při čtení knížky brečela, bylo u Harryho Pottera a Prince dvojí krve od J. K. Rowlingové. Bylo to u scény, kdy umřela jedna z postav. Pro případ, že HP ještě někdo nečetl ani neviděl filmy (Existuje vůbec ještě někdo takový?) nebudu psát, o jakou postavu šlo. Každopádně od té doby jsem brečela u spousty knížek.
První knížka, kterou jsem zvládla přelousknout v angličtině, bylo Twilight od Stephenie Meyerové. Četla jsem ji předtím v češtině, takže to bylo o něco jednodušší. Protože filmy jsem viděla v angličtině s titulkama, hrozně jsem si chtěla příběh v aj i přečíst. Když jsem zjistila, že to jde, začala jsem všechny knížky anglicky píšících autorů číst v originále.
Už víte, že se učím španělsky, takže se nabízí otázka, jestli čtu i ve španělštině. Přiznám se, že se přes svoji první knížku ve šp prokousávám právě teď. A co by to mohlo být jiného než Půlnoční slunce (Sol de medianoche) od Stephenie Meyerové? Čili Twilight z pohledu Edwarda. Opět proto, že už jsem to předtím četla v čj, a taky proto, že je španělský překlad volně přístupný na internetu. Neděste se, i originál se dá stáhnout z oficiálních stránek Stephenie, takže nejde o žádné nelegální stahování :-)
No a abychom kapitolu Twilight uzavřeli, tak Stmívání je taky mou nejrychleji přečtenou knížkou. Četla jsem ji ve chvíli, kdy byl v kinech třetí díl. Do té doby mě tohle šílenství nějak minulo (říkala jsem si, že na upíry a vlkodlaky už jsem stará), ale pak jsem viděla v televizi první díl a okamžitě jsem vystartovala do knihkupectví a koupila celou sérii. První díl jsem přečetla během 24 hodin. Doteď jsem tento rekord nepřekonala a pochybuju, že ještě někdy překonám. Mimochodem v ČR vyšlo Stmívání u nakladatelství Egmont, stejně jako Niky ;-)
Co mi na druhou stranu trvalo nejdéle, bylo všech sedm dílů Harryho Pottera, a to samozřejmě z toho důvodu, že jsem vždycky musela čekat, až vyjde další díl. První díl jsem četla už na základní škole a poslední na vysoké. Pamatuju si, jak si spolužák mylně myslel, že jsem nevyspalá, protože jsem někde pařila a já jsem ho vyvedla z omylu, že jsem do třech do rána četla HP, protože jsem prostě musela vědět, jak to dopadne.

Photocredit: Igor Ryšavý

Byli byste zvědaví na další zajímavosti ohledně mě a knih?
Hezký víkend
Z.

Žádné komentáře:

Okomentovat